10 tipiskākās zobu tīrīšanas kļūdas un kā tās novērst

10 tipiskākās zobu tīrīšanas kļūdas un kā tās novērst

Vai zobus iespējams tīrīt nepareizi? Jā, arī šeit nepietiek ar labu nodomu vien, vajadzīgas zināšanas, lai nepieļautu kļūmes.

1. Zobu birste tiek lietota pārāk ilgi

Ja tava zobu birste sākt izskatīties pēc izspūruša panka, iespējams, pienācis laiks iegādāties jaunu, jo ar šādu “frizūru” zobu tīrīšana nebūs pietiekoši efektīva. Bet cik bieži jāmaina zobu birste? Vidēji vienas birstes mūža ilgums ir 3 mēneši jeb 200 lietošanas reizes. Tiklīdz sariņi zaudē savu elastību, tie vairs netīra tik labi, vienalga, kā tu nenopūlētos.

2. Pārāk cieta zobu birste

Protams, ir vilinājums iegādāties cietās zobu birstes, jo šķietami tās tīra labāk un ātrāk. Taču ar tām var itin viegli nodarīt pāri smaganām – tās tiek traumētas un galu galā var attīstīties arī kādas nopietnākas problēmas, piemēram, smaganu slimības vai zobi kļūst pārlieku jutīgi. Cietas zobu birstes arī nesaudzīgi noberž zobu emaljas dabisko aizsargkārtu. 

Labāk izvēlies soft, super soft vai ultra soft zobu birstes. Curaprox radījuši arī mīksto CS 1560 birstīti ar biezākiem sariņiem, kas būs laba pāreja cilvēkiem, kas pieraduši pie cietām zobu birstēm.

3. Nepareiza tīrīšanas tehnika

Nereti zobu emalju un smaganas traumē nesaudzīga, ātra un pārāk spēcīga zobu tīrīšana. Lai to darītu pareizi: novieto zobu birsti 45o leņķī, tīri zobus bez lieka spiediena un ar apļveida kustībām.

 

4. Pārāk īss zobu tīrīšanas laiks

Vidēji cilvēki zobus tīra 45 sekundes, kas ir teju 3x mazāk nekā vajadzētu. Zobārsti iesaka ievērot 2/2 principu – tīrīt zobus 2 reizes dienā, katrā reizē 2 minūtes. Nākamreiz uzņem laiku un pārbaudi, cik ilgi esi pieradis to darīt!

5. Pārāk bieža zobu tīrīšana

Arī attiecībā uz biežumu jāievēro tas pats 2/2 princips – 2 minūtes 2 reizes dienā. Ja darīsi to biežāk un ilgāk, var tikt vājināta dabiskā mutes gļotādas aizsargsistēma.

6. Zobu tīrīšana uzreiz pēc maltītes 

Pēc matlītes siekalām paaugstinās pH līmenis un mutes dobuma vide kļūst skābāka. Ja šajā brīdī tiek tīrīti zobi, skābes tiek “iemasētas” zoba emaljā, kaitējot tai. Tāpēc ieteicams pagaidīt vismaz 30 minūtes pēc ēšanas un tad ķerties pie zobu tīrīšanas.

7. Skalošana uzreiz pēc tīrīšanas

Tā kā aktīvās vielas zobu pastas sastāvā vēl turpina iedarboties kādu laiku pēc tīrīšanas, nav ieteicams to uzreiz izskalot ar ūdeni. Vislabāk vienkārši izspļaut uzreiz zobu pastu, un, ja šķiet, ka nepieciešams, izskalot vēlāk.

8. Zobu starpu netīrīšana

Šī ir lieta, kas zobārstu pierēs liek parādīties dziļām rūpju rievām. Daudzi no mums grēko, regulāri netīrot zobu starpas, lai gan tai vajadzētu būt ikdienas rutīnas sastāvdaļai. Ir divas efektīvas metodes, kā to izdarīt: diegošana un interdentālo birstīšu lietošana. Tas palīdz atbrīvoties no baktērijām un ēdienu paliekām zobu starpās, un to vajadzētu darīt vienreiz dienā un katru dienu.

9. Zobu tīrīšanas aizstāšana ar diegošanu vai zobu skalošanu

Nē, nedz interdentālās birstītes, nedz zobu diegs vai lenta, nedz skalošanas līdzekļi neaizstāj tīrīšanu ar zobu birsti. Tīrot tikai zobu starpas vai skalojot mutes dobumu, netiek noņemts viss aplikums no zobiem.

10. Mēles tīrīšana

Starp citu, ja cīnies ar sliktu elpu, šī varētu būt viena no lietām, ko vērts pamēģināt. Vismaz reizi dienā ieteicams notīrīt aplikumu arī no mēles, uz kuras tāpat uzkrājas baktērijas un ēdienu paliekas. Daudzi kā iemeslu tā nedarīšanai min nepatīkamo nelabās dūšas refleksu. Iesakām pamēģināt Curaprox speciālo mēles tīrītāju, kura dizains izstrādāts tā, lai neradītu rīstīšanos.

Komentēt

Lūdzu ņemt vērā, ka komentārs ir jāapstiprina redaktoram pirms tas tiks pubilcēts.